Državni udar na noćne klubove na Braču
"Država nam je ubila turizam!", pojadali su nam se ugostitelji iz Supetra na Braču, nakon što su inspekcije i policija ovog vikenda zbog glasne glazbe zatvorili sva tri noćna kluba u gradu. Bračani ove godine doista nemaju sreće: najprije su zbog velikog požara dospjeli u sve svjetske medije i tako izgubili dio gostiju, potom je kiša punih deset dana natapala otok i sprečavala ljetne zabave, da bi im točno na početku špice sezone za vrat sjela - država!
"U pet dana poslali su nam pet različitih inspekcija, samo u nedjelju su se odmarali", kazao nam je jedan od supetarskih ugostitelja, još uvijek šokiranih činjenicom da u ionako kratkoj sezoni glavni klubovi neće moći raditi. Jedan je zapečaćen na mjesec dana, dok su preostala dva kažnjena sa 'samo' osam dana.
Formalno, inspekcija je u pravu: buka jest prelazila dozvoljenih 65 decibela, što je i normalno kada se na malom prostoru odjednom nađe nekoliko stotina ljudi. Međutim, zbog vrlo krutog i nelogičnog zakona nije nam omogućeno da platimo globu, već je kompletan supetarski noćni život jednostavno ukinut! Gdje su premijerka Jadranka Kosor i ministar Damir Bajs, koji se prije nekoliko tjedana slikao na Zrću i hvalio da je to ogledni primjer novog hrvatskog turizma?!', pita se naš sugovornik.
Način na koji je izvedena subotnja akcija, pak, na Braču je izazvao valove negodovanja. Inspektori i policija doslovce su izbacivali goste na ulicu, bez bilo kakve priče, izgledalo je prilično ružno. Toliko da su se stranci preplašeno osvrtali oko sebe i zapitkivali je li počeo rat i je li Kosovo blizu Hrvatske! Preplašili su se i ostali ugostitelji, pa su istog trenutka i oni počeli zatvarati svoje kafiće.
U jedan sat nakon ponoći na ulici su ostavili između 500 i 700 turista koji jednostavno nisu imali što raditi. U toj tišini iz daljine se čula glazba pa su svi pohrlili na plažu, da bi shvatili da čuju koncert Davida Guette u Splitu! Tako su svi ostali ondje i slušali glazbu udaljenu 15 kilometara i krstili se zbog svega, pa tko će nam se vratiti dogodine?!', zavapio je ovaj supetarski ugostitelj.
Da, razne inspekcije sve su nas pročešljale dva dana ranije i naplatile globe od prosječnih šest tisuća kuna, mahom zbog sitnih i bizarnih nepravilnosti, a sada su bez posla ostavili najmanje 25 obitelji. Država je oštetila i samu sebe, jer je samo od tri zatvorena kluba dnevno ubirala između sedam i deset tisuća kuna poreza i davanja.'
Supetrani tvrde i da je u noćnoj akciji snaga reda uhićen jedan mladić, i to samo zato što je prema policajcima i inspektorima povikao da su 'ubojice turizma'. U splitskoj policiji potvrdili su nam da se uhićenje dogodilo, no tvrde su nad 22-godišnjakom 'primijenili sredstva prisile i vezivanja' jer je narušavao javni red i mir. Imao je 1,2 promila alkohola u krvi.
Katastrofalnu bračku turističku sezonu mogli bi zaključiti sami ugostitelji, koji najavljuju da će - ukoliko im inspekcije ne omoguće rad u nekoliko tjedana pune sezone - uskoro blokirati trajektnu luku. Zabave na otoku je sve manje, pa pravi turisti s njega ionako odlaze. Država se ipak ne da: nakon svega, u ponedjeljak ujutro na otok je poslala i posljednji odred svoje kaznene ekspedicije, Poreznu inspekciju.
(preuzeto: tportal.hr)