Ministar Bajs priznao: "Zrće je simbol zabavnog turizma"

Republika Hrvatska je napokon priznala Zrće! Simbolički je to učinio ministar turizma Damir Bajs svojom nedjeljnom posjetom plaži koja je, kako reče, "promijenila imidž i postala simbol omladinskog zabavnog turizma". Službenoj Hrvatskoj trebalo je nekih osam godina razmišljanja. Međunarodna zajednica učinila je to barem pet godina prije, otkako na Zrće svakog ljeta šalje svoje trupe turista, tako da se na Zrću najmanje govori hrvatskim jezikom. Zrće kao centar ljetnog partijanja u ovom dijelu Europe prepoznali su mnogi strani mediji također.

Iako Zrće nisu negirali, odnos institucionalne Hrvatske prema njemu dosad je bio u najmanju ruku suzdržan. 

Priznanju su prethodile teške godine javne stigmatizacije Zrća. Sodoma i Gomora višegodišnji je medijski sinonim za način zabave na Zrću. Navodno je ta sintagma prvo izrečena na lokalnom oltaru pa je priličnom brzinom metastazirala diljem medijske Hrvatske. Koliko god je izrečena u negativnom kontekstu ona je zapravo privukla (pogotovo prvih godina zrćanskog partijanja) horde domaćih gostiju napaljenih na prizore raskalašenosti koje su posredstvom medija vidjeli na Zrću. Kasnije su pohrlili i strani turisti, u najvećem broju Slovenci, Nijemci, Talijani, Česi, Austrijanci, Poljaci... Na Zrće se dolazi i sa drugih kontinenata. 

A što se to "strašno" događa na Zrću?
Ništa više što se ne događa npr. na Jarunu vikendom, samo je Zrće pod većom medijskom prismotrom. Osim toga na After Beach Partyjima svi su u kostimima što pridonosi dodatnoj erotiziranosti samog događaja. Također, pred kamerama i fotoaparatima ludiranje se potencira i tako sve to dobiva naddimenziju ludila.

Zrće je turistički brend poznat i izvan Europe, priznao je ministar Bajs. Nema se tomu što dodati. Priznanje Zrća kao brenda zapravo je priznanje silnom trudu koje je u njega uložio gradonačelnik Ivan Dabo i prvenstveno ekipa iz Aquariusa i Papaye, te uz njih Kalypsa pa i ostalih klubova. Taj trud rezultirao je s oko milijun zabilježenih turističkih noćenja u Novalji u 2010. godini, a ova sezona počela je prilično rano pa je u već u lipnju ostvareno oko 40 posto više turističkih dolazaka i noćenja u odnosu na prošlu godinu. 

Prije pet godina Zrće je imalo samo jedan trodnevni festival (Papaya Day&Night). Ove godine gotovo cijeli srpanj i kolovoz puni su festivala Papayinih i Aquariusovih, te događanja u ostalim klubovima, kao i u samoj Novalji. Dakle, osim truda u Zrće u programskom smislu sve se više ulaže, a riječ je o velikim iznosima jer je Zrće postalo nezaobilazno mjesto za najbolje svjetske DJ-eve. Dakle, i Zrće evoluira, poput onoga da turistima nije dovoljno samo sunce i more, tako i na Zrću nije dovoljna samo zabava, već ona mora biti potpomognuta programom. Možda će nekome prva asocijacija na Zrće biti - sise & guzice, a zapravo trebala bi biti - vrhunski program. 

Službeno priznanje Zrća doduše dolazi nekoliko mjeseci prije izbora i sigurno ga se i na taj način treba čitati. Ministar Bajs nema što izgubiti, priznao je nešto notorno, a letvicu odnosa prema Zrću sada je postavio visoko, ma tko bio novi ministar poslije izbora. Dakle, u odnosu prema Zrću nema više koračanja unatrag.

Sise i guzice u promociji turizma. Iako to nije bio niti službeni slogan, niti koncept promocije - to se zaista dogodilo, ali spontano. Ljepotu djevojaka i ludiranja na afterima bilježile su kamere profesionalaca i sve je otišlo u eter. Osim toga Facebook je najveća javna izložba, svima dostupna, uspomena s ljetovanja, gdje sami protagonisti zrćanskih zabava sami sebe snimanju. Dakle, svoje sise i guzice. Treba li bježati od toga? Nema potrebe. U tom smislu Reuters se ne može zaustaviti. Bilo je ovih dana govora da percepcija Zrća kroz sise i guzice zasjenjuje trud uložen u program. Teško, jer riječ je o kruškama i jabukama. U tom smislu ne treba bježati ni od toplesa na afterima, od čega većina klubova ni ne bježi.

(preuzeto: index.hr)