"Širok osmeh, dijamantan zub..."

Sve je počelo 90-tih godina u Sjedinjenim Američkim Državama, kada si je slavni hip-hoper Flavor Flav, iz grupe Public Enemy, na kompletno zubalo dao ugraditi zlatnu presvlaku – tzv. "grillz".
Njegov novi "image" ubrzo su počeli slijediti i drugi popularni reperi kao Andrew 3000 i Lil Jon. Što je više karata imao gebis, to je bila veća reputacija na sceni. Tada je bilo samo pitanje vremena kada će taj trend ovladati među mladima, pa i u Njemačkoj.

Zubna presvlaka "grillz" kao statusni simbol

"Na hip-hop sceni riječ je i o blještavilu, teškom nakitu, zlatnim lancima, dijamantima. Tako je i sa zubnim presvlakama, tzv. grillz. Što imaš skuplji grillz, to ti je viši status – osobito u južnim saveznim državama SAD-a. Ovdje u Njemačkoj, to je samo trend koji ljudi slijede." 25-godišnji Torben Storck, šef njemačke producentske kuće NGU u Bielefeldu, rado nosi u javnosti svoj grillz - zubnu presvlaku od bijelog zlata s puno blještavih kristalića. Zubar ju je, kako kaže, uspio napraviti u potpunosti prema njegovoj zamisli.

Zubarica iz Koelna, Mehrnoush Moghbeli, također se bavi i ugrađivanjem zubnog nakita. Kako kaže, u ordinaciju svakodnevno dolaze mladi sa željom da im se napravi zubni nakit kakav nose njihovi idoli, reperi Easy E, Dr. Dre ili Big Boi. No, kako dodaje stomatologinja, najkasnije u trenutku kada čuju cijenu, većina ih odustaje od svojih zamisli: "Onaj tko uistinu želi zlato ili dijamante, treba računati s tim da gram zlata stoji 30 eura, dakle cijena materijala je već 200 do 300 eura, tu su i troškovi laboratorija, a i tehničar ima puno posla... To je skup užitak."

Za mali novčanik – glamour XXS

Oni kojima je to preskupo, a takvi su u velikoj većini, mogu si dati izraditi jeftine kopije skupih grillza. Prva Torbenova zubna presvlaka bila je od plastike, a kako ističe, naručio ju je u internetu: "Grillz koji se mogu kupiti u Njemačkoj su jednostavni za postavljanje. Imaju, doduše, standardnu veličinu, ali se u njima nalazi vosak. Nakon što ih se zagrije u vrućoj vodi, potrebno je u njih zagristi kako bi ostao otisak zubi. Na taj način se lako priljubljuju uz zubalo. To se naravno ne može usporediti s onom vrstom grillza koju nose hip-hoperi u SAD-u, koji koštaju stotine tisuća dolara."

Pored visoke cijene, postavljanje pravih grillza ima još jednu negativnu stranu. Da bi zubna navlaka sa svim svojim zlatom i skupim, blistavim kristalićima mogla pasati u usta, ponekad se mora posegnuti i za zubarskom brusilicom. Zubarica Moghbeli: "Ponekad je potrebno napraviti mjesta među zubima, kako bi se grillz mogli pričvrstiti na gebis. U tom slučaju, mora se brusiti, a budući da ostaci hrane izmađu navlake i zubi mogu uzrokovati karijes, preporučuje se redovito ih skidati i prati prije ponovnog stavljanja."

Sitni kristalići za sitniji spol

Dekorativne zubne navlake grillz su, međutim, više za muški spol. Djevojke koje žele biti u trendu, stavljaju si kristaliće raznih boja i veličina, poznate pod nazivom dazzlers, te razne simbole i motive sa šljokicama, zvane i twinkels. Njih je na zube potrebno zalijepiti, kaže zubarica: "Na zubnu caklinu i odabrani kristalić nanosi se tanki sloj specijalnog dvokomponentnog lijepila, a čim je kristalić na zubu, dodatno se učvršćuje pomoću ultraljubičastog svjetla. Osim što se pri tom caklina malo „nagrize“, nije porebno brusiti i zubi se ne oštećuju."

Procedura traje pola sata i košta 30 eura. Od pravih dijamanata, do mini-portreta pop-zvijezda, Mehrnoush Moghbeli već je sve lijepila na zube. Kako kaže, ovisno o njihovoj kvaliteti, dazzlerz i twinkels mogu trajati i do 10 godina.

Sićušan Swarowski-kristalić na očnjaku, nosi i 23-godišnja Sybill, baš kao i većina njezinih prijateljica: "Skoro sve moje prijateljice imaju tako nešto. Sitne zvjezdice, kristaliće, jedna ima čak tri zvjezdice na zubu. A to je uvijek tako među curama. Čim jedna nešto novo ima, moraju imati i druge!"