Ugostitelji nemoćni pred "buntovnim" pušačima

Konobari ne uspjevaju "natjerati" goste da ugase cigaretu, a policija se na pozive ne odaziva. “Provedbu zabrane pušenja obvezni su osigurati vlasnik ili korisnik prostora u kojem je pušenje zabranjeno”.

 
Tako glasi članak 21. Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih prozvoda. Njime je pušenje u zatvorenom prostoru postalo prošlost. U toploj noći u subotu provjerili smo kako u praksi izgleda provedba zakona za koji su već podneseni zahtjevi za ocjenu ustavnosti.
 
Kod ugostitelja je već danima isto: kafići bez terasa zjape prazni, u klubovima je također manje posjetitelja, a pad prometa procjenjuje se na 50-ak posto. Gosti puše izvan lokala i stvaraju buku zbog koje susjedi zovu policiju.
 
 
Policiju, prema naputku svojih poslovođa, zovu i ugostitelji ako gost odbije ugasiti cigaretu. No upravo tu, prema riječima konobara i vlasnika lokala, nastaje problem. Policijski službenici ne stignu na sve “cigareta intervencije” jer, osim toga, moraju paziti na kriminal, javni red i mir te promet. U Zagrebu trenutačno nedostaje oko 1000 policajaca i nekoliko policijskih postaja.
 
Jedan od ugostitelja iz Kaptol centra cijeli je vikend vodio bitku s pušačima koji su odbijali ugasiti cigaretu.
 
- Zvao sam policiju, kao i moji kolege iz susjednih lokala, ali oni se redovno nisu javljali ili su pitali zašto ih gnjavimo. Zbog cigarete očito ne planiraju ići na intervenciju, a ako gost puši, ja ću platiti astronomsku kaznu - nezadovoljan je taj ugostitelj koji je želio ostati anoniman.
 
To je od nas tražila i većina drugih sugovornika.
 
- Bojimo se da će nam zbog članka doći inspekcija, a to nam ne treba - odgovor je koji smo čuli u tridesetak kafića.
 
Osim zahtjeva za anonimnošću, oni dijele i sličan stav - samo upozoriti pušača, a ako ne posluša, pozvati policiju bez sukobljavanja. Time, zapravo, ugostitelji peru ruke od mogućih kazni jer pozivom prebacuju odgovornost na policiju. Ona je dužna provoditi zakon, makar on od nje zahtijevao intervenciju zbog zapaljene cigarete.
 
- Ne želim uzeti pravdu u svoje ruke i izbaciti gosta koji me može tužiti jer sam ga, možda, povrijedio. S druge strane, ako i pozovem policiju koja dođe na vrijeme i kazni gosta, tko jamči da se on neće vratiti i u najgorem slučaju razbiti moj kafić - zapitao se jedan od ugostitelja iz Radićeve ulice.
 
Tko će ga onda zaštititi, kaže, ako svi policajci budu ganjali pušače?
 
U lokalu Tituš na vrhu Mesničke ulice sjedio je vlasnik Davor Masle sa suprugom Marijom Cotom Masle. Inače dobro posjećen kafić je prazan, a na terasi sjedi desetak gostiju, od kojih je dvoje nepušača.
 
- Ako gost zapali cigaretu, dužan sam upozoriti. Ako me ne bi poslušao, pozvao bih policiju i ne bih niti pokušao sam provoditi zakon, kako sugerira članak 21. Što da napravim, fizički ga izbacim - pita se Masle koji je u poslu od 1995. i dodaje kako mu je subotnji promet pao za 60 posto.
 
- U našem poslu moramo računati da postoje gosti koji će sjesti u kafić i zapaliti cigaretu, a oni mogu biti alkoholizirani i ponekad neugodni. Dužna sam upozoriti, a azatim i pozvati policiju koja ima točno pet minuta vremana da uhvati počinitelja. Naime, osim ako nisu odmah iza ugla, neće nikako stići prije nego što gost ugasi cigaretu - prepričala je svoje dojmove Marija koja u kafiću radi kao konobarica.
 
 

M. Brkić-Tot
izvor: Jutarnji.hr