Klasika za konzervativce

Pedeset najboljih konzervativnih rock pjesama »National Reviewa«. Pjesme su to koje spominju domovinu, pripadnost zajednici, brak i obitelj kao nešto najsvetije, ali se među njima nalaze i skladbe bendova kao što su »Metallica«, »Sex Pistols«, »Rolling Stones«, »Clash« i »Beatles«, koje ni u ludilu ne bi očekivali na ovakvoj listi.

 
Rock'n'roll je oduvijek pratio svjetske promjene ili ih čak i sam donosio zajedno sa svojim žanrovima ili podžanrovima. Rokeri 60-ih su prosvjedovali, punkeri i metalci su desetljeće kasnije šokirali. Neke je bilo baš briga i za rat, i za religiju, te su pjevali samo o putenoj ljubavi ili čak otvoreno o seksu. Neki su »talasali« i stvarali prave tsunamije, a neki su ostali u mirnim vodama praćkavši se u sigurnom plićaku. Rokeri su, u principu, bliži liberalnim ili čak ljevičarskim načelima, što ne znači i da ih nema desno od političkog centra, ali nisu toliko glasni i poznati.
 
Čuđenje izaziva pogled na listu 50 najboljih konzervativnih rock pjesama. Listu je odavno objavio magazin »National Review«, dvotjednik namijenjen konzervativnoj populaciji SAD-a, i na njoj se među prvih deset nalaze pjesme »Metallice« i »Sex Pistolsa«. No, iznenađenjima tu nije kraj.
 
Dakle, na vrhu top liste 50 pjesama nalazi se »Won't Get Fooled Again« grupe »The Who«, pjesma koju je za epilog svog liberalnog filmskog hita »Fahrenheit 9/11« htio posuditi Michael Moore, ali je od Daltreya dobio odbijenicu. Sastavljačima liste dopalo se što »whoovci« tako žestoko kritiziraju naivni revolucionarni idealizam. Istina, ali oni kritiziraju i spremnost za bilo kakvu borbu opisujući zamor sukobima i licemjerje vođa.
 
Na drugom mjestu je »Taxman« grupe »Beatles«. Republikanci su poznati po tome da mrze poreze, a ova je upravo o tome. A baš su »Beatlesi« bili ti koji su dolazili na udar američkih konzervativaca, naročito nakon Lennonove izjave da su popularniji od Boga. Nije to ništa, na sedmom mjestu su još jednom, i to s pjesmom »Revolution«. Novinarima se dopalo ironiziranje kada se pjesnik distancira od kolege koji priziva revoluciju i poručuje mu da na njega ne računa. Na trećem mjestu je »Sympathy For The Devil« »Rolling Stonesa«, pjesma koja je redovito na crnim listama dušebrižnika. Nije ni čudo za pjesmu u kojoj autor govori iz pozicije đavla. Zato je u pjesmi jedna stvar oduševila republikanske desničare, a to je kada sam vrag priznaje da je stajao iza boljševičke revolucije u Rusiji 1917. Stonesi su još jednom na listi s pjesmom »You Can't Always Get What You Want«. Na četvrtom mjestu je himna jednoj južnjačkoj državi, »Sweet Home Alabama« sastava Lynyrd Skynyrd, a na petom »Wouldn't It Be Nice« »Beach Boysa«, jedne od rijetkih grupa koju bi više puta očekivali na ovakvom popisu. Šesto mjesto je za U2 i »Gloriju«, a osmo za »Bodies« »Sex Pistolsa« jer je protiv abortusa. Na devetom mjestu još jedan šok, barem na prvi pogled – tu se nalazi »Metallica« s »Don't Thread On Me«. Ova pjesma s legendarnog »crnog albuma« ovdje je zbog svog jednostavnog refrena u kojem kaže da se mir osigura tako da se prvo pripremi za rat, što se sasvim poklapa s ideologijom koja zagovara stalno ulaganje u sigurnost države. Prvu petinu liste zaključuju britanski »perverznjaci« – »Kinks« s »20th Century Man«, što je kritika modernizma 20. stoljeća i žal za klasičnom erom u kojoj su vladali Shakespeare, Rembrandt i Da Vinci.
 
Na listi su i »Clash« s jednom, odnosno dvije pjesme. Da pojasnimo – na 20. su mjestu s »Rock The Casbah«, ali na 15. mjestu je »I Fought The Law«, koju su obradili. Ima tu pjesama koje spominju domovinu, pripadnost zajednici i brak, odnosno obitelj kao nešto najsvetije. Ili pričaju protiv razvoda, primjerice »Wonderful« »Evercleara« ili »Blinka 182« sa »Stay Together For The Kids«.

Ne čudi da se na listi, premda na predzadnjem mjestu, nalazi još jedna pjesma protiv pobačaja koju izvodi Kid Rock i jednostavno se naziva »Abortion«, a tu je negdje i »Icicle Melts« benda »Cranberries« s istom temom. No, što na listi radi »Janie's Got A Gun« grupe »Aerosmith«? Ovo je žestoka pjesma protiv nasilja u obitelji u kojoj su autori morali ublažiti stihove koji govore o tome kako otac siluje kćer.
 
Kad se govori o rodoljubnim osjećajima, na listi su se našli i »The Band« sa svojom pričom »The Night They Drove Old Dixie Down« o tome kako su ponosni Južnjaci izgubili Građanski rat. Još jedna od pjesama koja je s pravom uvrštena je i ovdje malo poznata »Government Cheese« grupe »Rainmakers«. Američki republikanci ne vole socijalnu državu, a ova je pjesma upravo kritika takve države koja dajući ljudima novac, od njih stvara prosjake i lijenčine nesposobne da se brinu za sebe. Kome nije jasno o čemu ova pjesma govori, možda će mu biti bliža »Why Don't You Get A Job« grupe »Offspring« na 48. mjestu.
 
Isto tako, obožavaju kada netko kritizira komunistički sustav ili prikazuje turobnost života u istočnoj Europi za vrijeme hladnog rata (»Der Kommissar«, koju u izvornom obliku na njemačkom jeziku izvodi »Falco«, dok je ovdje navedena engleska verzija sastava »After The Fire«, »Right Here, Right Now« Jesus Jonesa te »Heroes« Davida Bowieja) ili slavi kapitalizam (Oingo Boingo u »Capitalism«). Naprosto su oduševljeni kada »Led Zeppelin« u jeku hladnog rata u »Battle Of Evermore« konstatiraju da je »lice tiranina crveno«. Nije nimalo čudno ni da se u tom kontekstu na listu ugurala i »Wind Of Change« »Scorpionsa« iako je pjesma krajnje miroljubiva. Popisu metalaca pridružuju se i »Iron Maiden«, još jedna grupa čije bi albume konzervativci teško probavili, ali kada se radi o »Rime Of The Ancient Mariner«, onda može proći.
 
Na kraju, iako na listi ima još pjesama koje su sasvim prikladne za ovakvu klasifikaciju, ne možemo se oteti dojmu da američki konzervativci pokušavaju prisvojiti ono što im realno ne pripada. Opet, možda se i konzervativci mijenjaju.
 
Izvor: novilist.hr