Ima li Palach budućnost bez koncerata?

Izolacija će biti obveza Palacha, postavit će se na zid kluba, samo ja ne znam tko će financirati radove jer trenutačno novca za takvu investiciju nema, a niti se nadamo tomu da će nam Grad pomoći, kaže Mance.

 
Izostanak atraktivnog koncertnog programa u Palachu, glavna je kritika koja se upućuje na rad Alena Mancea koji je s vođenjem kultnog riječkog kluba počeo prije godinu dana, u rujnu prošle godine. Oživljavanje duge i bogate koncertne tradicije Palacha bio je prioritet Mancea, na što se još uvijek čeka. Na bolje sutra, prema svemu sudeći, klub će čekati još neko vrijeme, posebice nakon bojazni novog voditelja kako bi buka s koncerta mogla zasmetati gostima susjedne pizzerije »Bracera« na osnovu čega bi nadležno ministarstvo moglo zatvoriti Palach. Izlika za izbjegavanje rizičnog posla s koncertima ili realnost Palacha, pitamo Alena Mancea.
 
– Rujanski program je osmišljen kao svojevrsno zagrijavanje za listopad. Presudno zbivanje u Palachu jest koncert »KUD Idijota« koji će se održati 2. listopada. Premda me izjavom da Palach ne smeta susjednoj »Braceri« razveselio njezin vlasnik Zoran Maržić, do odgovora na pitanje kakva je budućnost naše koncertne djelatnosti pričekao bih 2. listopada, jer više ne želim predviđati budućnost i istrčavati s izjavama. Dan nakon koncerta bit ćemo svi pametniji. Uz »Idijote«, dogovorili smo i koncert »Beatles Revival Banda« koji bi sedam dana kasnije trebali nastupiti u povodu reizdanja svih albuma »Beatlesa« i rođendana Johna Lennona.
 
Dobro, postoje samo dva ishoda koncerta – zid između kluba i pizzerije će propustiti decibele s pozornice ili pak neće?
 
– Ukoliko doista ne budemo smetali »Braceri«, našoj sreći neće biti kraja – jest ćemo tamo svakog dana. U suprotnome – koncerata više neće biti. Naime, izolacija će biti obveza Palacha, postavit će se na zid kluba, samo ja ne znam tko će financirati radove. Palach trenutačno novca za takvu investiciju nema, a niti se nadamo tomu da će nam Grad pomoći.
 
Ima li Palach budućnosti bez koncerata?
 
– Okrenut ćemo se DJ glazbi. Nedavno su u Palachu nastupili drum'n'bass DJ-i Sven Nalis i Rotten, što je pobudilo fenomenalne reakcije među posjetiteljima. Nitko nije postavio pitanje što drum'n'bass radi u Palachu. Rock koncerti su sastavni dio Palacha, oni su obilježili njegovu dugu i bogatu prošlost. No, isto je tako činjenica da su koncerti danas neprofitabilni, tkogod ih se ulovio jako dobro zna o čemu pričam. Došlo je vrijeme da se i glazbena kultura svela na onu – »kruha i igara«, publika od svih koncerata najviše voli one tribute bendova, slušati lažnog Axla Rosea ili Jamesa Hetfielda. Tribute bendovi nisu samo riječka realnost, već i hrvatska. Svi ti tribute bendovi posjećuju i sve relevantne hrvatske klubove. Najbolji primjer riječke glazbene realnosti jest posjećenost koncerta kultnih »Melvinsa« koja je bila slaba, no svi bi htjeli na tribute koncert »Nirvani«, dakle gledali bismo imitatore benda koji je upravo izrastao na »Melvinsima«. Svu riječku alternativnost dočarava i slučaj Filtera, kluba koji se okrenuo alternativnoj elektroničkoj glazbi, i to svim njezinim pravcima, a nije poživio duže od jedne sezone. Popularno alter mjesto u gradu je postao Tunel. No, Tunel je strahovito mali klub i veliko je pitanje bi li opstao da se nalazi u većem prostoru. Činjenica je da riječki alter klubovi postaju sve manji i manji.
 
Zar ne bi uloga »Palacha« trebala biti i edukativna?
 
– Trebala bi, krenut ćemo sa slušaonicama alter-glazbe. No bez veće pomoći Grada koji bi sufinancirao programe alternativnijeg predznaka, teško »Palach« može stvari bitnije promijeniti. Đorđe Balašević još je 1988. godine otpjevao »narodnjaci, smanjite gas«, a njegova molba itekako je danas aktualna u Rijeci, ali i Hrvatskoj.
 
U borbi protiv ruralnog, Grad bi trebao pomoći sve one klubove koji guraju alter kulturu, među njima i Palach koji ipak nije dovoljno sufinanciran za koncertnu djelatnost. Koncert »KUD Idijota« ide o trošak kluba, premda je posve jasno da nećemo prodati 250 ulaznica koliko je potrebno za poslovanje na nuli.
 
Za »Idijote« prodat ćemo najviše 200 ulaznica i kako onda razmišljati o bendu iz inozemstva koji košta nekoliko tisuća eura, a dobar dio njihovog honorara je potrebno kaparirati. U studenome ipak namjeravamo u Palach dovesti prvog pjevača grupe »Iron Maiden«, Paula Di'Anna, a mogli smo organizirati isplativiji tribute koncert »Maidenima«. Gostovanja poput skorašnjeg Paula Di'Anna je prilika da uskoči Grad Rijeka. No vjerojatno neće biti novca, jer smo gradsku subvenciju za 2009. godinu potrošili na prethodnih šest koncerata.
 
Osim toga, poslovanje »Palacha« nije sjajno, a puno je razloga tomu. Na nacionalnoj razini su to, svakako, povećani PDV i Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda koji je štetan koliko je štetno i samo pušenje. Puno je naših vršnjaka koji će novac radije potrošiti na zidiću ili u parku, ispijajući pivo iz trgovine. Zakon je brojne istjerao i iz Palacha. Primjerice, prvog dana primjene Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda promet je bio – 400 kuna.
 
Palach je ljetos spasila terasa, no ne znam što nam donosi jesen i zima. Grad Rijeka već najavljuje kako za iduće godine nećemo dobiti više novca, dapače možemo očekivati samo manje. Kad uzmemo u obzir da Palach Gradu godišnje na ime režija uplati stotine tisuća kuna, a natrag dobije 50-tak tisuća, nameće se pitanje – tko tu koga uzdržava? Ukoliko nam Grad ne pomogne, a problemi na nacionalnoj razini ostanu isti, kola će definitivno otići nizbrdo.
 
 
Izvor: novilist.hr