"Nemam volje za seks na plus 35"

Ajme, nisam znala da je ovako vruće kod vas, došla sam sa prijateljicom - imamo sedam dana i to smo dobro isplanirali. Namjera nam je bila da se provedemo s vašim vodičkim dečkima, ali sve je to palo u more. Nemam volje za ševu na plus 35. Pitala sam i nju, moju prijateljicu, jednako tako razmišlja.

Jednostavno, prevruće je da vodimo ljubav i međusobno – ovo su doslovne riječi jedne zgodne 25-godišnje Zagrepčanke, koju smo zatekli na plaži ispred hotela Punta.

Eto, ovaj primjer najbolje govori o vrućinama koje su pogodile Šibensku rivijeru. Gosti su najnervozniji u apartmanima koji nemaju klimu. Njihovi domaćini pravdaju se da klima nije uračunata u cijenu, pa traže sniženje.

- Pa jeste ludi, ajte u more – lipo se kupajte, a di vam more biti boje nego u more. A zbog čega ste opće došli – govori jedna stara stanodavka koja se turizmom bavi već 40 godina.

Prema podacima Metorološke postaje Šibenik, u Krešimirovu gradu najviša temperatura u četvrtak je zabilježena točno u podne i iznosila je 33,6 stupnjeva Celzijevih.

 
DUBROVNIK - Zbog velikih vrućina u četvrtak je ekipa Hitne pomoć dubrovačke Opće bolnice više puta intervenirala, a uglavnom priskakala u pomoć Dubrovčanima starije životne dobi zbog dehidracije.

Liječnici stoga preporučuju Dubrovčanima i njihovim gostima, posebno starijima, djeci i kroničnim bolesnicima, uzimanje više tekućine i upozoravaju na štetnost duljeg boravka na suncu.

Ljeto ne posustaje pa bi temperature zraka koje na dubrovačkom području dosežu 30 stupnjeva Celzijevih, idućih dana, kako se očekuje, mogle porasti za još koji stupanj. Maksimalna dnevna temperatura ipak ne bi trebala prelaziti 34 - 35 stupnja Celzijevih, što je još uvijek u granicama uobičajenog za ovo doba godine - kaže dežurni sinoptičar Pomorskog meteorološkog centra u Splitu Jurica Miljak.

Splitski sinoptičar podsjeća kako je maksimalna apsolutna srpanjska temperatura zraka od 1961. godine, kad su se u Dubrovniku počela provoditi stalna mjerenja, zabilježena 24. srpnja 2007. godine i iznosila je 35,4 stupnja. Najveća ikad zabilježena od tada do danas u Dubrovniku registrirana je 7. kolovoza 2003. godine, kad se živa na termometru popela na čak 37 stupnjeva Celzijevih.

Kao posebnu zanimljivost navodi da je upravo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i to u Pločama zabilježena dosad rekordna hrvatska temperatura zraka od 42,8 stupnjeva Celzijevih, i to 4. kolovoza 1981. godine.

Sudeći po živosti na dubrovačkim ulica i prepunim kupalištima čini se da ni turisti koji ovih srpanjskih dana borave u Dubrovniku, niti pak većina domaćih stanovnika, ne mare za upozorenja sinoptičara i klimatologa da UV index dostiže vrijednosti 10 od mogućih 11.

Većina ih se, naime, u "đir" gradom upućuje bez šešira i zaštitnih dodataka, a plaže su, u svako doba dana, prepune kupača.
 
izvor: Jutarnji list