Zagreb i Beograd vode mrtvu koncertnu utrku

Oba grada razvila su velike festivale, a najznačajnija imena rocka jednako pohode i Zagreb, i Beograd, dok Ljubljanu ove godine prati loša sreća.

 
Sezona koncertnih zbivanja proljeće-ljeto 2009. u regiji definitivno će se dugo pamtiti – najave glazbenih gostovanja pljuštale su iz Beograda, Zagreba i Ljubljane. Glavni gradovi nekadašnjih socijalističkih republika, danas neovisnih država razmetali su se koncertnim najavama kao vjerojatno nikad prije u svojoj povijesti. Sjetiti se svih onih instant zvjezdica koje su prošetale glavnogradskim pozornicama je nemoguće, ujedno i manje važno, no lista velikih, najvećih koncerata je impresivna.
 
Beograd je koncem svibnja ugostio AC/DC, a očekuje dolazak Madonne, Leonarda Cohena i Toma Jonesa. Zagreb ove godine nije imao sreće s dovođenjem Madonne i Cohena – kraljicu popa »otela« je Ljubljana, a najveću kanadsku zvijezdu Beograd. No dva rasprodana koncerta grupe U2 na maksimirskom stadionu pretvorila su se u rock događanje desetljeća u regiji. Zagreb se sprema za najmanje još dvije atrakcije – »Massive Attack« u Dom sportova stiže 6. studenog, a već sutradan Eros Ramazzotti pjeva u Areni. Loša sreća ove godine ponovo prati Ljubljanu – otkazali su i Madonna i Lenny Kravitz pa se koncertni hodočasnici nadaju da neće otpasti i Eros Ramazzotti.
 
Neosporno, koncertno rivalstvo trolista Beograd – Zagreb – Ljubljana nastavit će se i 2010. godine.
 
– U posljednje dvije-tri godine Beograd ima sjajnu koncertnu ponudu. Čini mi se da nikad u povijesti grada nismo imali toliko dobrih koncerata stranih rock'n'roll bendova, smatra beogradski glazbeni publicist Petar Janjatović.
 
– Beograd je postao meka i manjih koncerata za glazbene sladokusce, posebice je dobra ponuda za sve ljubitelje bluesa i americane. Beograđani su danas prisiljeni podizati kredite kako bi pogledali sve one koncerte koje ih zanimaju, otkriva Janjatović.
 
Unatoč nezavidnim ekonomskim prilikama, koje dakako traju puno duže od aktualne globalne recesije, Beograd je ostao grad u kojem rock kultura u društvu ima posebno važno mjesto. Dakako, glavni grad Srbije jedini je domaćin Leonardu Cohenu koji će 2. rujna zapjevati u njihovoj Areni.
 
– Budući da devedesetih u Beogradu nismo mogli pogledati niti jedno strano ime, očito se publika zaželjela velikih koncerta. Većina Beograđana se danas spremna odreći i nekih puno važnijih stvari u životu sve kako bi utažila glad za koncertima.
 
– Beograd i Zagreb vode »mrtvu utrku«. Oba grada razvila su velike festivale, a najznačajnija imena rocka jednako pohode i Zagreb i Beograd. Meni je posebno drago da su se vaš i naš glavni grad u 21. stoljeću vratili na svjetsku koncertnu kartu pa promotori i za 2010. ozbiljno računaju na Zagreb i Beograd. No i manji gradovi u Hrvatskoj i Srbiji nude sve zanimljivije festivale – Varaždin ima Radar festival, a Novi Sad Exit, smatra Janjatović koji kaže kako ipak nije zavidan Zagrebu na dva koncertna spektakla grupe U2.
 
– Na koncertu grupe U2 bio sam nekoliko puta i s godinama mi je Bonov politički angažman dosadio. Ne sumnjam da je U2 u Zagrebu napravio spektakl i većina mojih prijatelja i kolega zavidi Zagrebu na koncertu, otkriva Petar Janjatović.
 
Husein Hasanefedić Hus, prvi čovjek strukovne udruge Hrvatske glazbene unije, podsjeća da je Zagreb s dovođenjem velikih inozemnih rock imena počeo još prije tri desetljeća i koncerti grupe »U2« na Maksimiru samo su dio bogate tradicije.
 
– Naravno da je dvodnevni koncertni spektakl koji je ovih dana u hrvatskoj metropoli priredio U2 i više no dobra referenca da se taj odličan niz nastavi. Štos je u kvalitetnom lokalnom partneru, odnosno organizatoru jer dobar support ovakvom showu otvara vrata za daljnju suradnju, stvari odmah idu nabolje, smatra Husein Hasanefedić Hus.
 
Srđan BRAJČIĆ, Danijela BAUK
Izvor: novilist.hr