Od 16.000 kafića, pušački status zatražilo samo 16

Od 9. travnja pepeljare opet »lete« iz lokala. Primorsko-goranska županija, zasad, bez pušačkih kafića. Zahtjevi za izdavanje rješenja podneseni su samo na području Zagreba, Karlovca, Jastrebarskog, Kutine, Čazme i Pisarovine.

Samo je 16 ugostitelja u državi, ili u prosjeku jedan na tisuću ugostiteljskih objekata, uspjelo prilagoditi svoje objekte novom, zahtjevnom režimu (ne)pušenja u kafićima, koji prema izmijenjenom Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda stupa na snagu za mjesec dana, 9. travnja.
Ostali ugostitelji koji svoje objekte namjeravaju učiniti pušačkima, a to znači opremiti ih vrhunskom i skupom ventilacijom, radove u objektima obavljat će uglavnom tijekom ljetnih mjeseci, dok gosti njihovih lokala budu sjedili na terasama.
Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi vlasnici ugostiteljskih objekata podnijeli su dosad ukupno 16 zahtjeva za izdavanje rješenja za prostore za pušenje, odnosno za pušačke prostore sukladno odredbama Zakona. Zahtjeve za izdavanje rješenja, doznaje se u resornom ministarstvu, podnijeli su vlasnici ili korisnici ugostiteljskih objekata na području Grada Zagreba, Karlovca, Jastrebarskog, Kutine, Čazme i Pisarovine.
Nakon što netko podnese zahtjev, inspekcija provjerava udovoljava li objekt svim zakonom propisanim tehničkim uvjetima da bi se u njemu moglo pušiti.
Krajnji rok za izdavanje rješenja je 60 dana od dana podnošenja zahtjeva sa svom potrebnom dokumentacijom. Ugostitelji će i nakon 9. travnja moći podnositi zahtjeve za izdavanjem rješenja za pušačke prostore, no u objektima za koje do tog roka nisu ishodili rješenje, pušenje neće biti dopušteno, objašnjavaju u Ministarstvu zdravstva.
To što će se stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda moći zapaliti cigareta u samo 16-tak od oko 16.000 ugostiteljskih objekata u državi, cehovske predstavnike ne čudi ni najmanje.
– Ljudi ne predaju zahtjeve iz jednostavnog razloga što još nisu prilagodili svoje objekte novim zakonskim uvjetima. U ugostiteljskim objektima su sada gosti, i vlasnici čekaju da počnu raditi terase da bi krenuli u adaptacije, a da im posao ne stoji, kaže Zlatko Puntijar, predsjednik Ceha ugostitelja Hrvatske.
Kafići će, dakle, proljeće redom dočekati kao nepušački, da bi tijekom toplih mjeseci, kako tko uspije, udovoljili strogih tehničkim zahtjevima novog zakona i zatražili od resornog ministarstva dodjelu pušačkog statusa prije iduće zimske sezone.
Koliko će vlasnika lokala uspjeti u tom financijski zahtjevnom naumu, odnosno tražiti status pušačkog lokala, u Cehu ugostitelja ne žele procjenjivati.
Pepeljare u kafićima, dakle, smiju stajati još mjesec dana, a onda se opet može očekivati pojačani rad inspekcije. No, 9. travnja nitko neće posebno osjetiti, jer će proljeće i terase, sada je već izvjesno, stvarnu primjenu zakona o zabrani pušenja još jednom prolongirati za najmanje šest mjeseci.
 
»Prilagodba« teška do 10 tisuća eura
Prema propozicijama zakona čija primjena počinje 9. travnja, kafići koji se odluče da budu pušački moraju osigurati posebnu ventilaciju s najmanje deset izmjena zraka u sat vremena i posebni sustav za filtriranje zraka. Takva ih investicija, prema nekim procjenama, može koštati i do 10.000 eura. Kafići manji od 50 četvornih metara mogu se odlučiti za status pušačkog kafića ako osiguraju ovakve uvjete, dok veći lokali mogu imati posebnu prostoriju za pušenje, koja ne smije biti prolazna.
Izvor: novilist.hr