Mislite da je lifestyle DJ-a savršen?

Kako se radi o hedonističkom poslu, mnogi misle kako je lifestyle DJ-a savršen. DJ-i nastupaju pred velikim auditorijem, komadi se motaju oko njih, mediji ih prate, zarađuju dobru lovu, zabavljaju se i uživaju status zvijezde. No, taj lifestyle nosi svoje posljedice, prvenstveno - zdrastvene...

 

NEDOSTATAK SNA

Ostati budan do kasno, i buditi se rano, ili čak uopće ne spavati danima je prilično veliki problem. Bilo da DJ putuje stalno, ostaje na after partjima ili cijelu noć u studiju radi na novoj glazbi, nedostatak sna je vjerojatno jedan od najčešćih problema u DJ svijetu. 

Posljedice su razne, od slabije koncentracije, slabijeg raspoloženja, smanjenja motorike, povećane razdražljivosti do depresije. Naravno, osoba se može naviknuti na nedostatak sna, iako to nije idealno. 
 
 


 
KONSTANTNE TURNEJE

Nedostatak sna je usko povezan s stalnim gostovanjima koji današnji DJ-i imaju, a ta putovanja utječu na njihovo zdravlje i stanje uma. Putovanja s malo sna, mamurlukom i spuštanjem - nikako nije dobro za zdravlje.

U kratko vrijeme tijelo se ne može nikako prilagoditi različitim vremenskim zonama, ostavljajuči tijelo ranjivim na te utjecaje bez imalo vremena za aklimatizacijom u toj destinaciji. Elektronička scena ima tržište na cijeloj planeti, pa se taj unosan posao nikako ne može zanemariti, uštrb zdravlja. 

Posljedica takvih putovanja mogu biti fizičke i mentalne smetnje, od krvnog tlaka, problema s urinom, probavom... U takvim slučajevima, kod privikavanja na novu vremensku zonu, savjet liječnika je da se provede što više vremena na dnevnom svjetlu. 
 

 


 
 
KONZUMACIJA ALKOHOLA

U većini se slučajeva u backstageu nalazi puno besplatne cuge koje promotor opskrbljuje svojeg gosta, a veće zvijezde mogu zahtjevati što god požele i to će im biti ispunjeno. U tim uvjetima osoba se lako zanese i lako pretjera i, ako se to događa dva ili tri puta tjedno, na kraju zdravlje pati. Alkohol najčešće udara jetru. 

Liječnici preporučuju konzumaciju max. do 3 boce pive ili dvije duple votke po noći, a ako se dogodi teška konzumacija alkohola, preporučuje se mirovanje od barem 48 sati.

 

 


 
KONZUMACIJA DROGA

Iako se rijetko govori o tome, većina ljudi povezanih s plesnom glazbom priznat će da je konzumacija droge prilično čest slučaj kod njih. To ne znači da svi koji puštaju ili slušaju glazbu koriste droge, ali veliki postotak to čini i bilo bi glupo govoriti drugačije. 

Konstantna i prekomjerna konzumacija ima mnoge posljedice, od tjeskobe i paranoje do problema s pamćenjem, depresije, pa čak i oštećenja unutarnjih organa poput jetre, bubrega i srca, kod kojeg upravo kokain i amfetamini uzrokuju najveće probleme.
 

 


 
PROBLEMI S LEĐIMA

Problem s leđima jedan je od zajedničkih faktora svih DJ-a u posljednjih 20-ak godina. U prošlim vremenima vinyl je bio jedini medij koji se koristio za sviranje glazbe, a torbe pune ploča stvarali su velike probleme DJ-ima kod nošenja.

Nedostatak vježbanja, sjedenje na letovima, pogrbljenost na DJ pultovima, stvaraju velike probleme kralježnici. Steve Bug i Heidi najpoznatiji su među kolegama s tim problemima. Preporučuje se vježbanje i samo vježbanje!

 

 

 
PROBLEMI SA SLUHOM

Neizbježna posljedica DJ života je zujanje u ušima, koje dolazi od glasnoće monitora na DJ pultu pa do samo prisustva u klupskom okruženju, producentima u studiju... Budući da u takvoj blizini preglasni zvuk stvaraju neki od najvećih svjetskih ozvučenja, s dodatnim pritiskom na bubnjićima iz slušalica i, povremeno, stvarno loše podešeni EQ sustavi, mogu ostaviti velike posljedice poput zujanja u ušima. 

U ovim slučajevima to postaje veliki problem u kojem ne postoji alternativa, osim izlaska iz tog biznisa. Ne postoji lijek za zujanje u ušima, iako može biti ublažena kroz zvučne terapije i kognitivne bihevioralne terapije.

 

 


 
NEDOSTATAK VJEŽBE I LOŠA PREHRANA

Osim skakanja na pultu i trčanja da bi u posljednji trenutak uhvatio let, DJ nema puno vremena za vježbu. Nedostatak vježbanja može dovesti do spomenutih problema s leđima, ali i niz drugih problema, od bolesti srca, pretjerane debljine, letargije i opće lošeg zdravlja. 

S tim je u vezi i loša prehrana, što također može biti dio lifestyle života DJ-a - osim večere koje promotori organiziraju, loša hrana na ponudi u zračnim lukama / na avionima i fast foodovima, nemaju nutritivne sastojke potrebne za pravilno funkcioniranja organizma.

 

 


 
DEPRESIJA / STRES SLAVE

Život na putovanjima nije toliko zabavan koliko se čini, budući da DJ često završi sam u svojoj hotelskoj sobi. Takav život može dovesti do manjak pravih prijatelja i pucanja veza zbog udaljenosti i konstantnih putovanja. U toj kombinaciji, osoba može lako pasti u depresiju. 

S druge strane, pritisak slave, konstantno pred prismotrom javnosti i potezanja za rukav fanova, može prouzročiti anksioznost i stres.

Iako je lifestyle DJ-a ostvarenje sna za mnoge, treba pogledati i tu drugu stranu medalje. Neki kažu da je zdravlje najvažnije, a drugi kažu - slava.
 

(preuzeto: raveologija.blogspot.com)